Magnósok évkönyve 1971-1986

Bemutató, Egyéb

Sokan úgy gondolták és gondolják ma is (talán jogosan), hogy a Magnósok évkönyve sorozat túlságosan szűrt, túlságosan egysíkú információkat nyújtott. Ez némileg igaz. A könyvekből sugárzik a japán hifi-ipar felsőbbrendűsége, a bemutatott készülékek mérési eredményei, adattáblái időnként összekeverednek, vagy egyszerűen csak nem valósak. Az amerikai, az angol, vagy a francia audio-ipar a szerző számára nem létezett. Ez komoly hiányosság volt, bár az is lehet, hogy a szocialista könyvkiadás csak ilyen feltétellel engedte az évkönyvek megírását, megjelentetését. Ezt már soha sem tudjuk meg.

A felsorolt hiányosságok ellenére mégis minden évben vártuk az aktuális Magnósok évkönyve megjelenését, azokat rendszeresen forgattuk, rongyosra olvastuk.

Egy-egy különlegesebb készüléket a képek alapján megkedveltünk. Még napjainkban is időnként megkeresnek, hogy nézzem meg valamely évkönyvben egy adott magnónak, zeneszekrénynek, stb. mi a pontos típusszáma, mert szeretnék megvásárolni, szerelemből, nosztalgiából…

Volt (van) azonban a könyveknek egy vitathatatlanul fontos tartalmi része is. Rendszeresen jelentek meg benne kapcsolási rajzok, melyek komoly segítséget jelenthettek egy-egy hiba feltárásában, az adott készülék megismerésében. Ez főleg a 82-86 közötti időszakban jelentett igazi kincset, hisz komplett kapcsolási rajzot kaptunk a kis- és nagy Videoton és Orion tornyok készülékeihez, vagy a kár az igen jól sikerült „lengyel” rádióerősítőhöz.

A könyvek borítója minden évben kifejezetten izgalmas volt – tulajdonképpen egyedül az 1974-es „nem vállalható”. Ellenpontként az 1983-as és 1984-es címlapon meglehetősen szokatlan módon a korszak két sztármanökenjét, Pataki Ágit és Bíró Icát láthatjuk, akik a cég „arcaként” reklámozták a Videotont. Érdekes módon a másik nagy, az Orion nem élt ezzel a lehetőséggel, Clavier Charlotte az Orion arca (R-Go gida) soha sem lett címlaplány a Magnósok Évkönyvében.

A magam részéről minden hibája ellenére ezúton köszönetet mondok Csabai Dánielnek a Magnósok Évkönyve első sorozatáért.

További könyvek

Megosztom:

Comments

2 comments

  • Szolnai

    olvastam, hogy Clavier Charlotte a kedvence a szerzőnek, a másik cikkben. De mitől lett volna az Orion arca? Jóval ismertebb manökenek, modellek voltak, aki reklámozták az Oriont. A szerző ismerte! Másnak: R-GO gida és modell. Még a Reklámarc szócikket is felülmúlja – Wikipédia , ez a cikk. Kezd hiteltelen lenni ez a 2 oldal, cikk.

  • Mizantróp

    Az 1974-es miért nem volt vállalható?😆🤣