Virtuális föld (szinte) ingyen

Bemutató, Tuning

English language can be selected in upper left corner (British flag).   Az elmúlt lassan két évben nagyon sokféle virtuális föld fordult meg nálam – az eredményekről, tapasztalatokról korábbi posztokban be is számoltam.

Valamikor – nagyjából 15 éve lehetett – csak úgy próbaképpen magam is készítettem virtuális föld eszközt. A hatása egyértelmű volt, de kicsi. Mivel időhiányban szenvedtem, így félretettem és tulajdonképpen teljesen el is felejtkeztem róla egészen addig, amíg nem találkoztam az Entreq termékeivel és a különféle diy vf-ekkel.
Nagyjából 3-4 hónapja úgy döntöttem, én is készítek a hangsugárzóimhoz „valamit”. Elkészült, bekötöttem a házimozim centerébe és örömmel konstatáltam, hogy „működik” a dolog. Ezután a hm többi hangsugárzója is kapott egy-egy „long-féle” virtuális földet.

virtuális föld

A hallottak alapján készítettem még két darabot a Magneplanárjaim számára, de mivel azoknak nincs csatlakozótáblája – én meg egyre lustább vagyok -, az elkészült „hurkok” hónapok óta az asztalomon heverésztek. Tették ezt úgy, hogy közben másoknál jelen voltam különféle vf-ek kipróbálásánál, csak éppen a magamét nem kötöttem be…

Nemrég átmentem egy barátomhoz zenét hallgatni, beszélgetni és egy átépített dac-ot kipróbálni. Induláskor eltettem a hónapok óta heverésző vf-eket és átvittem hozzá. Bekötöttük, meghallgattuk és meglepődve mosolyogtunk. Ekkor megérkezett harmadik barátunk és úgy döntöttünk, hogy egy kicsit megtréfáljuk. Azt mondtuk neki, hogy a házigazda készített egy teljesen új és értékes keresztváltót. Szeretnénk, ha meghallgatná és véleményt mondana. (a hangsugárzó teljes egészében diy, így a keresztváltója dobozon kívül van elhelyezve, tehát a „be- / kikötést” teljesen életszerűen tudtuk eljátszani).

Megtörtént az A-helyzet meghallgatása, majd jött a B, azaz jött volna, mert az első hangok megszólalása után a tesztalany megállította a zenét és azt mondta nincs értelme semmiféle tesztnek, mert a B „keresztváltó” klasszisokkal jobb, mint az A. Biztonság kedvéért azért csináltunk néhány A-B „átkötést”, azonban minden alkalommal a B „keresztváltó” emberibbnek, torzítatlanabbnak, teresebbnek, szélesebb frekvenciasávúbbnak, konkrétabbnak bizonyult, ráadásul megszüntette a rendszer döngését!

Ezután megmutattuk a B „keresztváltót”, vagyis a virtuális földet (más néven hurkot) – majd jól kidumáltuk a hallottakat és meghallgattuk a találkozónk tényleges okát, az átalakított dac-ot.

A hallottak alapján a hónapokkal ezelőtt elkészült vf-et ezek után végre bekötöttem a planárokba és hajnali háromig vigyorogva zenét hallgattam – pedig van már néhány egyéb virtuális föld is a rendszeremben.

virtuális föld

Mivel fillérekből és pillanatok alatt elkészíthető, így vf-ügyben homokba dugott fej helyett, tessék kérem kicsit gondolkodni, dolgozni, kipróbálni és beszámolni az eredményről. Nagyon fontos, hogy a hangsugárzó mínusz (fekete) termináljára kell kötni. (A tapasztalatok és visszajelzések alapján az árnyékolóharisnya hosszától függően lehet a hatás negatív, semmilyen, vagy pozitív. A hosszt nem érdemes 20 cm alatt és 40 cm felett választani, a két érték között viszont érdemes megkeresni az adott hangsugárzóhoz legjobban illeszkedő méretet.)

Annyi „turpisság” van a dologban, hogy a Magneplanárjaim vf-je Siltech ezüst árnyékolóharisnyából készült és fogalmam nincs miért, de jobb, mint a réz, vagy ónozott változat, azonban azok is egyértelműen működnek.
…és igen, mielőtt még rákérdeztek, a magassugárzó kondenzátora előtt lávakő van elhelyezve.

Megosztom:

Comments

12 comments

  • Ibrox

    Működik!
    (koax kábelből kibelezett réz-harisnya, 50 cm hosszúságú darabból elkészített hurok, Q Acoustics 3050 hangfalak)
    A hatás nagyon hasonló, mintha egy jobb tápszűrőt helyeznék a rendszerbe.

  • Long

    Örülök a pozitív eredménynek és köszönöm, hogy megosztottad velünk!

  • Romeo

    Szia. Egy hurkot kell csinálni majd azt réz kábellel osszekötni és azt csatlakoztatni a negatívba ha jól látom a képen?!?

  • Long

    Igen, jól látod. Az a lényeg, hogy legyen egy zárt körünk (hurkunk) és azt a hangsugárzó negatív termináljára kössük.

  • Romeo

    Esetleg hangsugárzó kábel is megfelelő lehet? Szeretném kipróbálni. Igaz belépő kategóriás a rendszer aminek a fő elemei Cambridge audio azur 540A + Kef Q5 + Sound blaster x-fi surround 5.1 pro + Kce Flw-40. Nagyon kiváncsi vagyok.

  • Romeo

    Valamiért idáig nem vettem észre az első képet. De mostmár látom, hogy egyenesen is rá lehet rakni a csatira 🙂

  • Long

    Többen kipróbálták sodrott hangszórókábellel is. Ha eltalálod a megfelelő hosszt, akkor azzal is működik, de a hatás kisebb.
    Próbáld meg a kábelről (hurok alapanyagról) lehámozni a borítást és a sodrást fellazítani. Tehát a sodratban lévő elemi szálak ne tapadjanak össze szorosan, hanem legyen minél több „levegő” közöttük, legyen minél nagyobb felülete a kábelsodratnak.

  • muszakihiba

    Kezdetektől a váltakozó áramú tápellátással küzdünk. A minap portörlés után eltűnt a hangzás a rendszeremből. Sikerült fordítva visszadugni a hálózati kábelt, kb. fél óráig bírtam rossz állásban hallgatni a rendszert. Sávhatárolt volt, tompa, üres és élettelen.
    Fázisceruzával ellenőriztem, melyik állásban kerül több feszültség a készülék fém alkatrészeire, és érdekes módon akkor szól jobban ha több hálózati feszültség jut át a fura geometriával felépített hálózati trafón át a szekunder részre.
    Szerencsés esetben, jó geometriával épített gépnél egyik állásban szinte semmi sem jut át, másik állásban a kapacitív átvezetés miatt jelentősen több, ami már izzásra bírja a fázisceruza glimmlámpáját.
    Viszont több készülék összekapcsolásával előfordulhat olyan fura helyzet, mint nálam, amikor úgy kerülnek közelebbi potenciálra az egyes részegységek, ha mérhetően több áram szivárog át a szekunder oldalra.

    Kettős szigetelésű készülékeket tilos földelni, ezt nem érdemes felülbírálni, de a virtuális földek mintha valahogy javítanának a helyzeten, mintha áthívnánk a szomszédot, hogy fogja meg a fémházat és lesz szíves levezetni a kóboráramot, feszültséget a testén keresztül míg mi zenét hallgatunk.

  • László Molnár

    Működik! Én is koax kábel külső árnyékoló hálóját húztam le, a képek szerint bekötve. Egy 30 éves Sanyo erősítő és tuner, valamint egy pár Auna polc hangfal, tehát nem high-end. De döbbenetes a különbség. Amíg ki nem próbáltam, teljes titokban készítettem, nehogy azt higgyék, megőrültem. De nem!

  • Long

    Örülök a pozitív eredménynek – így már semmi sem tarthat vissza, hogy az elemes virtuális földet is kipróbáld a rendszeredben. 🙂

  • Bujdosó Csaba

    Tudom, hogy ez egy régi poszt, de újszülöttnek minden vicc új. Bi-amp-os rendszerben hova, melyik terminálra kell kötni a virtuális földet? Sejtésem szerint arra a negatív pontra ahová a hangfal kábel basszus csatornája érkezik ( alsó fekete)

  • Long

    A biampos, illetve bikábeles bekötés egy kicsit megbolondítja a dolgot – de nem vészes.

    Mint a blogcikkben is jeleztem, a hurok hossza az adott hangsugárzótól, keresztváltótól és hangszórókábeltől függ. Tehát, egyik esetben a 20 centi, másikban a 30 centi, stb. válik be legjobban.

    A biamp, illetve, bikábeles bekötésnél ugyanúgy a mínusz terminálra kell kötni a hurkot, azaz, hurkokat. Ugyanis érdemes külön-külön hurokkal ellátni a magas- és mélyszekciót. Azonban előfordulhat, hogy a két hurok optimális hossza eltérő.
    Van egy olvasótársunk, aki háromutas erősítést használ, és ő mindhárom szekcióhoz megkereste az optimális hurokhosszt.