Megmérték a placebót!

Bemutató, Egyéb, Tuning

A különböző kábelek szerepe a hang- és videotechnikában rendkívül kényes téma. Olyan témakör, amivel kapcsolatban szinte képtelenség normális beszélgetéseket, előbbre vivő eszmecseréket folytatni a minden kábeles topikban előszeretettel fészket rakó, a témakörben nulla tapasztalattal rendelkező, ám mindent tudó lények miatt. Még talán a hangszóró- és IC-kábelek létjogosultsága a leginkább elfogadott, az ezekkel kapcsolatos beszélgetések gerjesztik a legkevesebb, ám annál hevesebb vitákat – de aztán ha szóba kerül a hangszórókábelek alátámasztásának problémaköre, borul a bili és olyanok, akik még sohasem hallottak nemhogy kábel-alátámasztást, de még dedikáltan hangszórókábelnek készült vezetéket sem, egész pályás letámadással rombolják szét a kialakuló beszélgetéseket.

A „tankönyvi hifitsák”, mint véres kardot hordozzák az előre kitöltött típusmondatukat – no de, hol a mérés, hol vannak a fizikai képletek? Valahogy arról mindig elfelejtkeznek, hogy a hifisták, a zenehallgatók által felfedezett jelenségek magyarázata, a mögöttes fizikai törvényszerűségek megkeresése nem a hétköznapi hifisták, hanem pl. a „tankönyvi” és a „mérnökhifisták” feladata lenne. Azonban ők jobban szeretik az egymondatos kliséjüket „copy-paste” módon vég nélkül ismételni, minthogy bármit kipróbáljanak, bármit megtapasztaljanak, vagy éppen bármin elgondolkodjanak.

Szerencsére vannak nyitottabb „mérnökhifisták”, azaz hifista mérnökök is, akik a zene és a hifi szeretete mellett elég nyitottak ahhoz, hogy elektrofizikai, számítástechnikai, stb. tudásukkal megkeressék egy-egy szokatlan jelenség fizikai magyarázatát, és annak ismeretében a jelenséget, a szokatlan eszközt ne csak megértsék, hanem még fel is javítsák.

No de térjünk vissza a hangszórókábelek alátámasztásához.

Akik kipróbáltunk különböző alátéteket hangszórókábeleink alatt, mindnyájan tapasztaltuk, hogy azok kisebb-nagyobb mértékben hatással vannak a hangképre. Léteznek gyári olcsóbb-drágább típusok, valamint léteznek filléres diy-megoldások is. Bármelyiket is próbáltuk, azt tapasztaltuk, hogy bizony a hangszórókábelek (sem) szeretnek a földön kígyózva feküdni. Mindegy, hogy az a bizonyos föld parketta, padlószőnyeg, vagy éppen kőpadló.

Az alátétek okozta változást szinte mindenki a mechanikus rezgésekkel hozta kapcsolatba. Mivel a hangszórókábelben a hang elektronok meghatározott rezgésével terjed – jut el az erősítőtől a hangsugárzóig -, abszolút logikusnak tűnik, hogy ha csökkentjük a kábelt érő külső rezgések mennyiségét, kevesebb zavarhatás éri a hanginformációt továbbító elektronrezgést.

Az utóbbi időben született a kábeltartók pozitív hatásával kapcsolatban egy másik és igazán érdekes magyarázat is. Felismerve azt a tényt, hogy a hangszórókábelekben (is) az energiaáramlás a kábelek körüli térben is történik mágneses energiaként, így logikus, hogy minden, ami ezt a mágneses teret megbontja, hatással van a kábelben futó hasznos jelre. Ezért nem mindegy pl. a vezetőanyagot borító szigetelőanyag milyensége.

Az eddig felsorolt lehetséges és egyben egyre inkább elfogadott magyarázatokra azonban még nem találtam semmiféle mérést. Azaz, ez így nem teljesen igaz, mert pl. végtelen hosszúságú képleteket láttam már, melyekkel megpróbálták kiszámolni a szigetelőanyag tulajdonságait, de abból még nem igazán lehetett következtetni, az adott szigetelőanyag hangképre gyakorolt hatására.

Az egyik olvasó- és egyben levelezőtárs azonban felhívta a figyelmemet egy rendkívül érdekes videóra, melyben bizony megmérik egy konkrét és filléres kábel-alátámasztó hatását – bár úgy vélem, a mérésből inkább az derül ki, milyen hatással van az adott hangszórókábelre, ha azt rövidebb-hosszabb szakaszon elemelik a kőpadlótól.

A videón szereplő méréssorozatban és a kapott eredményben az a zseniális, hogy az nem a szokványos rezgéssel, vagy a szigetelőanyaggal kapcsolatos elméletre épül, hanem egészen új szemszögből vizsgálja a kábeltartók hatását, és teszi azt mérhetővé és az elektrofizika „eszközeivel” magyarázhatóvá.

Azt valószínűleg mindenki tudja, hogy a vezetékeknek van ellenállásuk (egyenáram esetén) és van impedanciájuk (váltakozó frekvenciájú áram esetén). A mérés során, azonban egy kevésbé közismert jellemzőt, az adott hangszóróvezeték kapacitását mérték a padlón, valamint különböző hosszban a talajtól elemelve (alátámasztva).

A mérés egyértelmű eredményt hozott – így mostantól kijelenthetjük, hogy a kábel-alátámasztások hatása mérhető, tehát mindazok, akik placebót kiáltottak velük kapcsolatban, vagy álláspontjukat lesznek kénytelenek megváltoztatni, vagy az kell megemészteniük, hogy a „placebó mérhető fizikai jelenség”.

No de, hogyan is hathat a hangképre a földön heverő hangszórókábelen mért magasabb és az onnan elemelt helyzetben mért alacsonyabb kapacitás?

Kétféle módon is jelentkezik a hatás. Először is, az erősítők többsége – főleg a kicsi, gyenge tápegységű típusok – nagyon nem csípik ha a hangszóró-kimenetüket kapacitással terhelik. Ezért be is vezették, hogy az erősítők teljesítményét nem pusztán ellenálláson mérik, hanem azt kiegészítik egy kapacitív terheléssel is (valamint a jel fázisát +/- 60 fokban eltolják). Bizony, az erősítők többségén így egészen más teljesítmény és torzítási adatok mérhetőek, pedig ezzel imitálják leginkább, hogy az adott erősítő mit is fog csinálni valójában, ha hangsugárzót kötnek rájuk.

A kommerszebb gyártók készülékei és persze az agyonreklámozott hm-erősítők esetében ezért a kapacitív terhelés hatását, valamint az un. kockadiagramot inkább megtartják maguknak, így a vásárló csak otthon szembesül azzal, hogy pl. a 100 Wattos erősítője az adott hangsugárzón bizonyos frekvenciákon 10-15 Wattot is alig tud kipréselni magából.

Visszatérve a kábelelemelésnél mérhető kapacitásváltozásra, megállapíthatjuk, hogy a padlótól elemelt hangszóróvezeték kisebb kapacitását minden erősítő kisebb torzítással és nagyobb kimenőteljesítménnyel „hálál” meg. Persze vannak erősítők, melyeknek mindegy, mert méretes tápegységüknek, jól megépített kimenetüknek köszönhetően észre sem veszik a különbséget, valamint vannak erősítők, melyeknek meg teljesen mindegy, mit csinálunk, mert azokat leginkább csak erőlködőnek hívhatnánk. A két véglet között azonban számtalan készülék létezik.

Van azonban egy másik gond is. A kábelkapacitás hatással van a kábelben futó frekvenciák energiaszintjére is. A videón látható mérés során mért pF nagyságrendű kapacitás bizony már a hallható frekvenciasávba is beleszól, a felharmonikusokról nem is beszélve. Talán ez lehet a legfontosabb oka annak, hogy akik elemelik a talajtól a kábeleiket elsősorban a térérzet javulását emelik ki – mert minél több, minél egyenletesebb felharmonikust képes a hangszórókábel átvinni (és a rendszer megjeleníteni) annál több a térinformáció.

A kicsit hosszúra nyúlt bevezető után a lényeg az alábbi videóban látható:

Megosztom:

Comments

6 comments

  • Andráskó András

    Kedves Blogtársak! Azzal a burkolattal már kondenzátort csináltak a vezetékből, így nem derül ki mit mértek és minek? András

  • Alex

    Es a levegőben terjedő rezgések ellen mi véd….? 🙂

  • Long

    Például egy vastag, jó rezgéscsillapító-anyagból felépített, többrétegű burkolat, ami nem engedi magához a vezetőhöz eljutni a rezgéseket.
    Vagy éppen ellenkezőleg, nulla burkolat és rendkívül vékony vezeték, amiben a rezgések nagyon gyorsan lecsengenek.

  • bta

    Régóta próbálom megfejteni, hogy miről és tulajdonképpen kinek szól e bejegyzés. A címben a placebó eleve gáz, a kísérleteink alapján kifejezetten állványjellegűnek tűnő alátéthatás elvetésére pedig egyszerűen nincsenek szavak.

    Az a szomorú helyzet, hogy minden ilyen nyilvánvalóan téves „magyarázat” a megrögzött szkeptikusok álláspontját erősíti. A kockadiagramos álszakmaiság pedig az előítéletüket, miszerint a hozzánemértés és az általuk ezo-hifisnek gondolt dolgok kéz a kézben járnak…

  • SP

    Ó a jó Isten mentsen meg minket az ilyenektől! HOL VANNAK a RÉGI jó öreg SZAKIK?! Akik még értették a dolgukat?

    Tudjátok, két párhuzamos vezető kapacitásának az értéke a közöttük lévő felület nagyságától, a dielektrikum távolságától…stb függ.

    Itt az alapvető mérési hibát látni a videóban. Gondolom egy szuper kis kapcsolóüzemű dugasztápról üzemelteti azt a csodálatos műszert, aminek a virtuális földelése miatt kialakult kapacitásváltozást méri be a földhöz képest, de semmiképpen sem a két vezető kapacitását!!! Lásd.: A TESLA TEKERCS tetőkapacitása + a föld kapcsolata.

    Legalább annyi esze lenne, hogy elemről táplálja, vagy egy jó öreg transzformátoros táppal. De sebaj! Hazudtoljuk meg a fizikát! A két fegyverzet közötti táv állandó, és a dielektrikum is. Akkor mégis mi okozhatna kapacitás változást?! A maszkoló szalag, amivel elkülönítette a két vezetőt, mi? 🙂

    Ne csináljuk már ezt, de komolyan! És persze, olyan mérnök beszél, aki sose próbálta ki a baromságokat, ugye?
    – Hallható a különbség igaz? És biztos, hogy jobban szól ha alá van támasztva, ebben is biztos vagyok! Mert minden változtatás csak jobban szólhat?!?!?! Nem fura ez?!

    A 15 pF kapacitás 20 kHz-en, több mint 530 kiloOhm reaktanciát („váltakozó áramon -> ellenállást”) képvisel! Áruljátok már el, hogy a pék micsodájába terheli már be az ilyesmi a végfokot, ami eleve 4-16 Ohm impedanciát hajt?!

    A kábelek kapacitásának az RF („RádióFreki”) tartományban van jelentősége! MEGAHERTZ nagyságrendű jeleknél! Gondolom a szalagos magnós felvételeken, meg a vinyleken ilyen nagyfrekis tranziensek is röpködnek igaz? 😀

  • Long

    Köszönjük a kiegészítést.

    Nem, nem „szól jobban” minden vezeték az alátámasztásoktól, nincs minden alátámasztó-eszköz pozitív hatással a hangra. A kerámia-alátámasztás pl. gyakran hideggé, rideggé teszi a hangot.
    Soha, senki nem állította, hogy minden változtatás jobb hangot eredményez, pusztán csak annyit, hogy változtat. És, ha már a változás érzékelhető, akkor érdemes utánajárni, hogy az mikor és miért hoz pozitív, és miért negatív eredményt.

    A blogon bemutatott „változtatások” segítségével akár garantáltan hallgathatatlanná is lehet tenni bármely rendszert – függetlenül annak értékétől, hangminőségétől. Tehát a helyzet nem egyszerű.