Transcriptor Transcriber – fából vaskarika
English language can be selected in upper left corner (British flag). A Transcriptor Transcriber lemezjátszóról az első pillanatban szembetűnik, hogy igen közeli rokonságban áll a „Mechanikus narancsban” és a MoMA (New York) egyik kiállítótermében látható Hydraulic Reference típussal.
Tervezője – David Gammon – ugyanazon alapanyagokból építkezett, ugyanúgy feltette a hat nagy és három kicsi fémpogácsát (gumibakkal a tetejükön) a lemeztányérra, és ugyanúgy szíjhajtással látta el.
A Transcriptor Transcriber típusnak – amit 1977-1981 között gyártottak – van azonban egy szembetűnő „mássága”. Ez a lemezjátszó tangenciális karral készült. Majd jobban megszemlélve a készüléket, óhatatlanul észrevesszük, hogy a kar és a karbázis ráadásul a tetőlapba van beleépítve.
Láthattunk már ilyen megoldást még Panasonic lemezjátszón is, így akár „léphetnénk” is tovább, de várjunk csak egy kicsit, valóban jól látjuk, jól értelmezzük, azt a tetőlapon elhelyezett kart?
A Transcriptor Transcriber hangkarja fixen, vízszintes mozgási lehetőség nélkül van rögzítve. A tető lecsukásával ráhelyezzük a hangszedőt a hangkarral a hanglemezre, de maga a hangkar függőlegesen ugyan tud „bólogatni” de vízszintesen mozgásképtelen. Mi van?
A Transcriptor Transcriber egy olyan szíjhajtású lemezjátszó, melynél nem a hangszedő / hangkar páros követi a barázdát, hanem a lemeztányér viszi a barázdát a hangszedő alá.
A lemeztányér nem csak forog a megkívánt sebességgel, hanem egy precíziós szerkezet egy vezetősínpáron tologatja a lemeztányért és a meghajtómotort a hanglemez alatt. Enyhén szólva, nem túl gyakori megoldás.
A felépítésből következően, kétmotoros készülékről van szó. Az egyik motor szíjhajtással forgatja a lemeztányért, a másik pedig egy csigarendszer segítségével tologatja a komplett hajtórendszert a tányérral, hanglemezzel együtt a hangszedő alatt.
A hangkarba beépítették a Transcriptor cég „Fluid” hangkarjában is használt olajcsillapítást, aminek következtében a hangkarként szolgáló „csonk” és benne a hangszedő a függőleges mozgása – az olajfilm felületnek köszönhetően – (szinte) súrlódásmentes. A felépítésből következően a használt hangszedőhöz a hangkar beállítása nem a szokványos módon történik, de az tulajdonképpen kifejezetten egyszerűen és pontosan megoldható.
A mellékelt filmen megnézhetitek működés közben is ezt az igen ritka lemezjátszó-különlegességet.
Megosztom:
Comments